Laiendatud iseseisvus: GEZE investeerib uude fotogalvaanilisse süsteemi

Hoonete kestlikkusele kaasa ei aita mitte ainult GEZE tooted. Ettevõte on kasutanud oma Leonbergi asukohas käsutuses olevaid suuri pindu otstarbekalt ja paigaldanud mitmele katusele fotogalvaanilise süsteemi. Seega laiendab GEZE oma sõltumatust energiasektoris ja keskendub jätkuvalt kestlikkusele. Juba pärast paari esimest töökuud ilmneb ettevõtte ülemaailmses kogutarbimises taastuvenergia osakaalu märgatav suurenemine.

Suurte pindade otstarbekohane kasutamine

GEZE fotogalvaanilised süsteemid

Kestlik pindade kasutus: GEZE on paigaldanud Leonbergi põhiasukohas mitmele katusele fotogalvaanilised süsteemid. © GEZE GmbH

GEZE on onud juba ammu kestlikule ja vastutustundlikule käitumisele pühendunud. Selle suuna aluseks on ÜRO 17 kestliku arengu eesmärki, mis on suunatud sotsiaalselt, ökoloogiliselt ja majanduslikult kestlikule arengule. GEZE kasutab Leonbergi asukohas juba mitu aastat ainult sertifitseeritud rohelist elektrit, et vähendada oma CO2-jalajälge, ning on juba suutnud säästa üle 4000 tonni CO2-ekvivalenti aastas. Järgmise sammuna energiasüsteemi ümberkujundamise teel alustas GEZE 2023. aasta detsembris fotogalvaanilise süsteemi paigaldamist Leonbergis asuvate tootmis- ja laohoonete katustele. Need suured katusepinnad on ideaalsed kestliku elektrienergia tootmiseks päikeseenergiast. GEZE suurendab seega oma sõltumatust kõikuvatest elektrihindadest ja kõrgetest võrgutasudest ning saab samal ajal suurendada taastuvenergia osakaalu kogu ettevõttes.

Esialgne bilanss näitab häid tulemusi

Ettevõtte peakorter

Uue fotogalvaanilise süsteemiga suurendab GEZE taastuvenergia osakaalu kogu ettevõttes. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Süsteemi esimene osa võimsusega 475 kWp võeti kasutusele 2024. aasta aprilli lõpus; mai keskel järgnes teine osa 365 võimsusega kWp. Seega saavutab süsteem 1977 mooduliga koguvõimsuse 840 kWp. Esimene bilanss näitab: päikesepaistelistel kuudel sai 2024. aasta maist septembrini toota juba 230 MWh. Headel päevadel toodab süsteem umbes 4500 kWh, mis võrdub ligikaudu aastase elektritarbimisega nelja elanikuga üksikelamus. Elektrit tarbib GEZE peaaegu täielikult ise. Üleliigne energia, millest osa toodetakse nädalavahetustel, suunatakse jaotusvõrku. 

Kavas on isevarustamise edasine laiendamine

Viimati oli Leonbergi peakontori energiaga isevarustamise tase tänu uuele fotogalvaanilisele süsteemile keskmiselt 20 protsenti; juulis küündis see isegi 24 protsendini. Simulatsioonide kohaselt on hinnanguline aasta keskmine 12 protsenti. Neid väärtusi silmas pidades tuleb samuti eeldada, et GEZE suurendab käesoleval aastal ülemaailmses kogutarbimises oluliselt taastuvenergia osakaalu. Viimati oli see osakaal 2022/2023. majandusaastal ligikaudu 52 protsenti. Tulevikus on oodata edasist suurenemist, kuna juba on kavas katuste edasine parendamine fotogalvaaniliste süsteemidega. 

Energiateadlikkuse tõstmiseks ja energiatarbimisel silma peal hoidmiseks võeti kasutusele energiaseiresüsteem, mis võimaldab lisaks energiatarbimise analüüsile rakendada ka sihipäraseid meetmeid energiatõhususe suurendamiseks. Muu hulgas käitab GEZE Leonbergi põhiasukohas koostootmisjaama, et varustada hoonet soojusega.

GEZE tooted suurendavad hoonete kestlikkust

Leonbergi pereettevõte keskendub seega ka tulevikus kestliku tootmise laiendamisele ja areneb pidevalt edasi. Lisaks ettevõtte sellele ressursisäästlikule üldsuunale aitab GEZE oma toodetega kaasa ka kestlikule eluviisile. Uuendusliku ja kaasaegse ukse-, akna- ja turvatehnika spetsialist pakub intelligentseid lahendusi, mis võimaldavad kestlikku ehitust. Ühendades tõhusalt automaatsed uksed ja aknad hooneautomaatikasse, on võimalik saavutada suur potentsiaalne energiasääst nii uutes hoonetes kui ka olemasolevate hoonete moderniseerimisel. Intelligentne ventilatsiooni juhtimissüsteem võimaldab näiteks hoonet öösel jahutada. Lisaks sellele on toodete pikk eluiga, mida võimaldab kõrge tootekvaliteet, oluline kestlikkust edendav tegur. See säästab ressursse ja tekitab vähem jäätmeid.

Veel rohkem GEZE kestlikkusalaseid tegevusi